Her zaman için Diyet Kişiye Özeldir sloganımızın en önemli nedenlerinden biri; metabolik hızı etkileyen faktörlerin kişiden kişiye değişmesidir. Bu sebeplerin neler olduğunu sıralarsak;
 
1. Yaş ve Cinsiyet: Büyüme döneminde vücut dokularının yapımı ek enerji gerektirdiğinden bazal metabolizma hızlıdır. Büyüme tamamlandıktan sonra bazal metabolizma düşmeye başlar. Kadınların Bazal Metabolizma Hızı (BMH) erkeklerden düşükdür.
 
2. Vücudun Cüssesi ve Bileşimi: Bireyler arasındaki BMH farklılığının %80’i yağsız kütle oranındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Vücudun yağsız kütlesinin yağ kütlesine oranı arttıkça BMH artmakdadır. Erkek ve Kadın vücut bileşimi biribirinden farklıdır. Kadınlarda yağ kütlesi vücudun %32 sini oluştururken, erkeklerde ise %21’ini oluşturur.
 
3. Gebelik Durumunda Metabolik Hız Artar: Bu artışın %22-33 arasında değiştiği belirlenmiştir.
 
4. Endokrin Sisteminin Özellikleri de Metabolik Hızı Etkiler: Cushing Sendromu, hiptroit, hipertiroid, kortizol hormonunu yuksekliği, insülin değerinin yüksek olması gibi.
 
5. Ateşli Hastalıklarda Hücre Çalışmasının Artışı BMH’yi Arttırır: Vücut ısısının bir derece yükselmesi BMH’nda %7-%10 arasında artışa neden olur.
 
6. Kas Tonu Bireyler Arasında Ayrıcalık Gösterir: Kızgınlık, öfke, çoşku gibi durumlarda kas tonu fazladır. Tedirgin ve endişeli bireylerin BMH rahat yaşayan bireylerden daha yüksektir.
 
7. Ağır Fiziksel Hareketlerden Sonra Kaslar Tam Dinlenme Durumuna Geçemez: Fiziksel hareketlerden hemen sonra ölçülen bazal metabolizma hızları yüksektir.
 
8. Diyet Bileşiminin Bazal Metabolizma Üzerinde Etkisi: Yapılan araştırmalar, diyette protein yüksek olduğu zaman, bazal metabolizma hızının yükseldiğini gözlemlenmiştir.
 
9. Uyku Durumunda Bazal Metabolizma Hızında Azalma Olur: Uyku sırasında ölçülen BMH uyanıkken ölçülenden %10 daha düşükdür.
 
10. Uzun Süreli Açlık ve Yarı Açlık Durumlarında Vücut Daha Az Enerji Harcamaya Alışıktır: Düşük düzeyde enerji alımının olması ve süreninin uzunluğu artıkça BMH düşmeye başlar.
 
11. Stres: Stres kortizon salınmasını artıran önemli bir faktördür. Sürekli kortizon salınımı metabolizma hızını önemli derecede azaltan önemli bir faktördür. Stres altında, aşırı yemek yemeden kilo artışı çok sık görülen bir durumdur. Stresin kontrol altına alınması,  beslenme tedavisinin de olumlu sonuçlanmasına neden olur.
 
12. Menstruasyon Döneminden Metabolik Hız da Etkilenir: Metabolik hız yumurtalama anından bir hafta önce, en düşük; menstruasyondan hemen önce ise en yüksek düzeydedir.