Tek tip beslenme, ketojenik diyetler, protein ağırlıklı diyetler, uzun süre yapılan detoxlar kısacası bilinçsizce uzman kontrolü olmaksızın  yapılan diyetler ile kilo kaybı yaşarsınız. Ama vücutta gereksiz yere su kaybı ve kas kaybı ile. Sadece daha sonraki diyet serüveninizde yaşayacağınız YO-YO SENDROMU olur. 
 
Nedir YO-YO SENDROMU?
 
Çok sık ve yanlış yapılan diyetler sonucunda hızla kaybedilen kiloların geri alınmasına yo-yo sendromu denir. Nedenine gelince; katı ve sağlığa uygun olmayan yöntemler ile yapılan diyet ile yavaşlayan metabolizmanın diyet bırakıldıktan sonraki süreçte eski yeme alışkanlıklarına geri dönülmesi ile oluşan fazla enerjinin yağ olarak depolanmasıdır. Kilo alınca tekrar diyete başlanır ve bu sistematik olarak bir kısır döngüye girer. En kötüsü de, diyete başlamış olduğunuz kilonun daha üstünde bir kilo ile diyet yapmaktan uzaklaşırsınız.
 
Psikolojik kökenli durum değişikliği olanlar, bireye özgü olmayan hazır diyetleri kullananlar, bilinçsizce diüretik ve zayıflama ilacı kullananlar, kendi sosyal  ve kültürel yaşamına uygun diyetler uygulamayıp diyet bitiminde eski yaşam alışkanlıklarına geri dönenler, çok sık aralıklarla diyet uygulayanlar, ciddi oranda düşük kalorili diyet uygulayıp sonrasında yeme atakları geçirenler v.b. kişiler risk taşıyan grubta yer alırlar.
 
Yo-yo sendromunun birçok olumsuz etkisi vardır. Metabolik hız yavaşlar, kilo vermeye direnç gelişir ve kişi psikoljik açıdan çok olumsuz etkilenir. Yo-yo sendromu sonrasında kilo vermek, ilk defa diyet başlayan birine kıyasla daha zorlu bir süreçtir.
 
Gerçek zayıflama yöntemi, bilindiği üzere öncelikle aile hekiminiz  veya  Dahiliye Dr gerekli durumlarda Endokrin, Kadın Hastalıkları, Kardiyolog v.b tıbbı destek aldıktan sonra, beslenme uzmanı kontrolünde, vücut analiz bulguları, klinik bulguları, yaş, fiziksel aktivite düzeyi, kültürel ve sosyal yeme alışkanlıkları dikkate alınarak, kişiye özel, dengeli ve yeterli bir beslenme programının hazırlanmasıdır.
 
Yeterli ve dengeli bir beslenme programı ile, doğru olan beslenme alışkanlıklarını kazandırmak, kilo kontrolünün sürekliliğini sağlamak ve uygulanan sağlıklı beslenme programının kişinin yaşam tarzı haline getirmekdir. Hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonrada uzun vadeli koruma programı ile desteklenmesi, ideal kilonun kalıcı olmasını sağlar.
 
Sonuç olarak; 
 
BESLENME PROGRAMI KİŞİYE ÖZELDİR...
 
BİLİNÇLİ VE SAĞLIKLI YOLDAN İDEAL KİLOYA ULAŞMAK MUTLULUKTUR, HUZURDUR!..