DOYA DOYA ZAYIFLAMAK İCİN .. HUZURLU BESLENME..Sağlıklı yoldan bireye özgü düzenlenen sıkıcı olmayan menüler ile bireyin yaşam tarzına, alışkanlıklarına, fizyolojik ve psikolojik durumuna uygun davranış değişikliği yöntemi ile günlük beslenme alışkanlıklarını ve menü düzenini hayat tarzı haline getirebilmek için huzurlu beslenme…….

Kilo verme sürecini sadece günlük gıda alımınızı bilinçsizce kısıtlayarak,tek tip beslenme, populer diyetler, karbonhidrattan kısıtlı ketojenik diyetler, protein ağırlıklı diyetler…… uygulayarak  yada sağlıklı olarak beslenme menünüze dikkat etmeden  sadece spor yaparak yada değişik çaylar içerek asla devam ettiremezseniz. En önemlisi; Doğru besini dengeli, düzenli ve yeterli olarak alarak aç kalmadan kas ve su kaybı yaşamadan sağlıklı yönden kalıcı olarak kilo kaybı ve kontrolü yapabilmektir.

En iyi diyet; Uzman kontrolünde kişiye özgü düzenlenen  ve  yaşamında kalıcı olandır.

SAGLIKLI VE KALİTELİ YASAM İÇİN DİYET HUZURDUR MUTLULUKDUR……..   

EN GÜZEL DİYET KİŞİYE ÖZGÜ HAZIRLANAN DİYETTİR…DİYET MUTLULUKDUR…DİYET HUZURDUR…..BİZİ TERCİH ETTİĞİNİZDE FARKINDALIĞI FARK EDECEKSİNİZ…..

KİLOLU OLMAK KABUSUNUZ OLMASIN….HER GÜN HAYATIMIZDA YENİ BİR GÜNDÜR ANLAYIŞI  İLE DEĞİŞİME BUGÜN BAŞLA….

DÜN DENEYİMDİR;BUGÜN İSE YARININ TEMELLERİNİN ATILDIĞI GÜNDÜR YARIN İSE  GELECEKTİR ……

Geçmiş hayatımız için bir tecrübe yarın ise bugün attığımız adımların temelidir hayat bir gündür o da bugündür…Yeni ve sağlıklı bir yaşama yine yeniden başlamak için huzurlu beslenme…..

Senelerce kilo sıkıntınız olmuş olabilir yada son yıllarda hızlı kilo almış olabilirsiniz….Doğum sonrası kilolar, menapoz dönemi, tip 1 ve tip 2 Diyabet,tiroit hastalıkları, metabolik sendromda, polikistik over, deprasyonda, sigara bıraktıktan sonraki süreçte , hamilelik dönemi ve sonrasında , menapoz döneminde KISACA hayatımızın her alanında ve anında kilo alma verme süreçleri olmustur…

BESLENME; Anne karnından başlayıp hayatımızın son evresine kadar olan her bir süreçte yanımızda…Beslenme Eğitimi  ve davranış değişikliğ modeli ile artık diyet listelerine bağlı kalmayacaksanız….Size, nasıl olacağını öğreterek zaman içersinde siz kendinize diyet listesini hazırlayacaksınız….

HUZURLU BESLENME OLARAK HEDEFİMİZ; Sağlıklı toplumların oluşmasında bireylere verilen beslenme eğitimin önemini bilerek öncelikle toplum ve birey olarak beslenme konusunda bilinçli olabilmemiz ve sağlıklı nesillerin oluşmasında ve sağlıklı bir toplumda sağlıklı bireylerin olmasında önemli bir paya sahip olabilmemiz. Beslenme bilinci, ve farkındalığı olusturmamız temel hedefimizdir.

BARİATRİK CERRAHİSİ DİYETİSYENLİĞİ;Türk Diabet ve Obezite Vakfı tarafından düzenlenen egitim ile özel bariatrik cerrahisi Diyetisyenliği eğitimine katıldım ayrıca Özel Ataköy Hastanesinde DR Faki AKIN’IN WORK SHOP eğitimine katılmış bir diyetisyen olarak ameliyat öncesi ve sonrasında; sizin  hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar beslenme uzmanı ve yaşam koçunuz olarak yanınızdayım…..KİLOLU OLMAK KADERİNİZ DEĞİLDİR VE BUNU DEĞİŞTİRECEK OLAN İÇİNİZDEKİ GÜÇTÜR!!!!!!Gerçek mucize ve başaran siz; biz destek olarak her daim yanınızdayız!!!!!!!!!!!

Beslenme;Büyüme, yasamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için doğru besinlerin kullanılmasıdır. Sağlıklı bir beslenme, vücut ağırlığını istenen düzeyde tutmayı sağlayan, enerji ve besin öğelerini doğru bileşim ve miktarlarda içeren diyet tüketmekdir. Yeterli ve dengeli beslenmede; vücudumuzun büyümesi, yenilenmesi ve üretken olarak hayatımızın sürdürülmesi için gerekli olan bu besin öğelerinden her birinden yeterli miktarda almaktır. Besin öğeleri; vücud gereksiniminden az alınırsa, yeterli enerji oluşamadığı  ve vücud dokuları yapılamadığından dolayı yetersiz beslenme oluşur. Aksine, bu besin öğelerinden çok fazla alınırsa, fazla alınan bu besin öğeleri, vücutta yağ olarak depolanacağından sağlığa zarar verir ve dengesiz bir beslenme oluşur ve beraberinde bir çok kronik hastalıkların oluşmasına neden olur. Sonuç olarak; sağlıklı, kaliteli ve konforlu bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme modelini uygulamak vazgeçilmezdir…Sağlıklıklı bir diyetde:

·         Makro besin öğelerini (karbonhidrat,protein ve yağ) bireyin yaşı, metabolizma hızı, fiziksel aktivite düzeyi varsa hastalık durumu gibi etkenler dikkate alınarak dengeli oranda içerir

·         Mikro besin öğelerini (vitamin, mineral ve iz elementler) yeterli  miktarda sağlar ve yeterli su alımı ile desteklenir.

·       Sağlıklı bir diyetde; tam tahıllar, kurubaklagiller,sebze ve meyve yönünden zengin, sağlıklı yağları içeren, protein kaynaklı gıdalar dan oluşan  basit seker içeriği düşük diyet modelidir.

·       Saglıklı bir diyetde denge de önemlidir. Tek tip beslenme, ketojenik diyetler, protein ağırlıklı, şok diyetler  v.b gibi diyetlerde vucud yağ kaybından ziyada su ve kas kaybı yaşanır ve bireyin bir sonraki kilo verme serüveni daha zorlu bir durum haline gelir.

·       Diyetde çeşitlilik önemlidir.Seçilecek sağlıklı yiyeceklerle, diyeti oluşturmak ve yeni yiyecekler dengelemek, diyeti çeşitlendirmenin zevkli bir yoludur.

·       Diyetde, yeterlilik: enerji ve besin öğelerini yeterli tüketmek

·       Porsiyon ölçüsü ve miktarı bilinci

·       Denge;besin öğelerini uygun miktarlarda içeren çeşitli yiyecekleri tüketmek

·       Çeşitlilik: her gün farklı yiyecekleri tüketebilmek önem kazanmaktadır

Sonuç olarak;yeterli ve dengeli beslenme ile büyümenin sağlanması, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesinde  gerekli olan doğru beslenme alışkanlıklarının davranışların kazandırılması hedeflenmektedir. Günümüzde hareketsiz yaşam, düzensiz ve yetersiz  beslenme, şeker ve şekerli gıdaları aşırı tüketmek, porsiyon ölçüsü ve kontrolü konusunda bilgi yetersizliği  gibi nedenlerle obezite ciddi bir sorun haline gelmiştir. Kronik hastalıklarda ve hastalıkların tedavisinde tıbbı destek olduğu gibi uygun beslenme tedavisi ile hastalıkların tedaviye olumlu sonuç vermesi gerçekleşir. Bu nedenden dolayı günümüzde hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde beslenmeye verilen önem her geçen gün artmakdadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı bir neden olmaktadır. 

 

‘’UNUTMAYIN; UZMAN KONTROLUNDE YAPILAN DOĞRU BİR BESLENME TARZI İLE SAĞLIKLI YAŞAMA MERHABA DERKEN; DENGESİZ KİŞİYE ÖZGÜ OLMAYAN DİYETLER İLE SAĞLIĞINIZI TEHLİKEYE ATARSINIZ’’Hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi günümüzde her geçen gün artmakdadır.

Sağlıklı kilo verme yada almada, hastalığa göre uygulanan beslenme modelleri ile de tedavi süreciniz daha olumlu olacaktır!!!!